Vannak a CoQ10-nek mellékhatásai?
Published:
A koenzim Q10 (CoQ10) egy népszerű táplálékkiegészítő, amelyet emberek milliói szednek potenciális egészségügyi előnyei miatt. De mint minden étrend-kiegészítő esetében, itt is felmerülnek kérdések azzal kapcsolatban, hogy a CoQ10-nek vannak-e esetleges mellékhatásai vagy kockázatai. Ez a cikk áttekinti a CoQ10-kiegészítéssel kapcsolatos biztonsági kutatásokat.
Tartalomjegyzék:
- Mi a CoQ10?
- Általános biztonsági és mellékhatásprofil
- Alacsony toxicitás és túladagolási kockázat
- Gyógyszerekkel való kölcsönhatások
- Biztonság orvosi körülmények között
- Megfontolások terhesség és szoptatás alatt
- A CoQ10 hosszú távú biztonsága
- Kinek nem szabad CoQ10-et szednie?
- Biztonsági megfontolások forma és dózis szerint
- Vannak a CoQ10-nek mellékhatásai? Következtetés
- Hivatkozások (pontok és linkek)
Mi a CoQ10?
A CoQ10 a szervezet által természetes módon termelt antioxidáns vegyület, amely létfontosságú a sejtek energiatermeléséhez. Ahogy öregszünk, a CoQ10 szintje csökken.
Néhány kulcsfontosságú tény a CoQ10-ről:
- A sejt mitokondriumaiban koncentráltan található
- Alapvető szerepet játszik a sejtek energiatermelésében
- Antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik a sejtek védelme érdekében
- Kiegészítőként használják a CoQ10 állapotának növelésére
- Széles körben fogyasztják a szív egészségéért, az agy egészségéért, a testmozgás teljesítményéért.
- ubikinon (oxidált forma) vagy ubikinol (redukált forma) formájában áll rendelkezésre.
A CoQ10 napi 100-300 mg közötti kiegészítő adagjait általában terápiás célokra vagy általános egészségi állapotra használják. De vajon a CoQ10 mennyiségének a normális szintek fölé emelésének vannak-e esetleges káros hatásai?
Általános biztonsági és mellékhatásprofil
Számos kutatás megerősíti, hogy a CoQ10 nagyon magas biztonsági profillal rendelkezik, és a legtöbb ember jól tolerálja az általánosan használt adagokat. A mellékhatások ritkák és általában enyhék.
Egy 443 emberen végzett klinikai vizsgálat során, akik 4-12 hónapon keresztül napi 60-600 mg CoQ10-et szedtek, a kutatók arra a következtetésre jutottak:
- "A 12 hónapos vizsgálat során a CoQ10-kezelésnek nem voltak káros hatásai, még a legmagasabb, 600 mg/nap dózisban sem."
Az emberek kis százalékában előforduló tipikus mellékhatások a következők lehetnek:
- Emésztőrendszeri problémák - hányinger, hasmenés, étvágytalanság
- Fejfájás - gyakran átmeneti
- Álmatlanság - ha túl közel van a lefekvéshez.
- Fáradtság - esetenként jelentett
- Bőrkiütés - ritka esetekben
Ezek az enyhe mellékhatások általában gyorsan megszűnnek az adagolás csökkentésével vagy a bevétel időzítésével.
Alacsony toxicitás és túladagolási kockázat
Az egyik fő oka annak, hogy a CoQ10 olyan biztonságos, a hihetetlenül alacsony toxicitási profilja. Számos toxicitási vizsgálat megerősíti, hogy a CoQ10 túladagolásának kockázata gyakorlatilag nem áll fenn:
- A krónikus, napi 1200 mg-os bevitel nem mutatott káros hatást.
- Egyszeri adagok 3000 mg-ig nem okoztak toxicitást vagy tüneteket.
- Állatoknál a halálos dózisok 2000 mg/testtömeg-kilogramm felett kezdődtek.
Rossz vízoldékonysága miatt a CoQ10 csak kis mennyiségben oldódik fel a vérkeringésben, még túlzott adagolás esetén is. Ez minimálisra csökkenti a túladagolás lehetőségét, és biztonságosabbá teszi, mint sok más kiegészítőt.
Gyógyszerekkel való kölcsönhatások
A CoQ10-nek ismert kölcsönhatásai vannak néhány gyógyszerrel, amelyek orvosi felügyeletet igényelnek:
- Véralvadásgátlók - A CoQ10 gátolhatja az alvadást és fokozhatja a warfarin hatását. Az INR-szinteket figyelemmel kell kísérni.
- Kemoterápia - A CoQ10 csökkentheti a mellékhatásokat, de a kemoterápia hatékonyságát is. Onkológus irányítása mellett kell alkalmazni.
- Cukorbetegség elleni gyógyszerek - a CoQ10 csökkentheti a vércukorszintet. A vércukorszintet szorosan figyelemmel kell kísérni.
- Béta-blokkolók - A CoQ10 kiegészítés javíthatja a szívműködést, ami lehetővé teszi a béta-blokkolók alacsonyabb adagolását. Orvosi felügyeletet igényel.
- Statinok - A CoQ10 nem lép káros kölcsönhatásba a sztatinokkal, és gyakran adják a sztatinok mellett, hogy ellensúlyozzák azok CoQ10-csökkentő hatását.
Ezektől a konkrét gyógyszerektől eltekintve a CoQ10 a gyógyszerek túlnyomó többségével kompatibilis, beleértve a vérnyomás- és szívgyógyszereket is. Azonban mindig bölcs dolog egyeztetni az orvossal, ha a meglévő gyógyszeres kezeléshez kiegészítőket adunk.
Biztonság orvosi körülmények között
A kiterjedt kutatások azt mutatják, hogy a CoQ10 számos egészségügyi állapot esetén biztonságosan alkalmazható. Biztonságosan alkalmazták a következő vizsgálatokban:
- Szívelégtelenség és kardiomiopátia
- Hipertónia
- Cukorbetegség és metabolikus szindróma
- Vese rendellenességek
- Neurodegeneratív betegségek, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór
- Mitokondriális rendellenességek
- Rákos betegek
- COPD és asztma
- Fibromyalgia
- Meddőség és PCOS
- Migrén
- Izomdisztrófia
Bár a CoQ10 biztonságosnak és jól tolerálhatónak bizonyult, az orvosi kezelés alatt állóknak csak orvosi felügyelet mellett szabad használniuk a CoQ10-et.
Megfontolások terhesség és szoptatás alatt
A CoQ10 terhesség vagy szoptatás alatti alkalmazásával kapcsolatban a kutatási irodalomban nincsenek biztonsági aggályok. Nagy klinikai vizsgálatokat azonban nem végeztek, így a hivatalos ajánlások korlátozottak.
Kisebb tanulmányok szerint a CoQ10 kiegészítés biztonságosnak tűnik terhes és szoptató nőknél a szokásos adagokban, például napi 100-200 mg-ban. Elővigyázatosságból mindig konzultáljon szülészorvosával, mielőtt terhesség vagy szoptatás alatt CoQ10-et használna.
A CoQ10 hosszú távú biztonsága
A CoQ10-kiegészítés hosszú távú biztonságosságát klinikai kutatások is megerősítették:
- Egy vizsgálatban 100 beteg átlagosan napi 242 mg-ot szedett biztonságosan körülbelül 10 éven keresztül.
- A betegek több mint 10 éve használják a CoQ10 terápiás dózisát, amely tartós előnyökkel jár, és nem mutat mellékhatásokat.
- A hosszabb ideig napi 500 mg-ot is szedő sportolók jól tolerálták, és nem volt mérgező hatása.
- A napi 600 mg-os adagok akár egy éven át történő bevétele nem okozott káros változásokat a májenzimekben vagy a vérképben.
Tekintettel arra, hogy a CoQ10 természetes módon termelődik a szervezetben, és szintje pótlással helyreállítható, a szakértők széles körben egyetértenek abban, hogy a CoQ10 folyamatosan, biztonsági aggályok nélkül használható.
Kinek nem szabad CoQ10-et szednie?
A csekély kockázatok miatt kevés olyan csoport van, amelynek egyenesen kerülnie kellene a CoQ10-kiegészítést:
- A warfarint vagy kemoterápiát szedők csak orvosi utasításra használhatják.
- Bárki, akinek ismert allergiája/felülérzékenysége van a CoQ10-re
- Azok a személyek, akik álmatlanságot vagy fejfájást tapasztalnak a kiegészítés hatására.
- 10 év alatti gyermekek, kivéve, ha gyermekorvos írja fel őket.
- Terheseknek vagy szoptatósoknak először konzultálniuk kell orvosukkal.
Az emberek túlnyomó többsége számára, akiknek nincsenek ilyen fenntartásai, a kutatások szerint a CoQ10 használata nagyon biztonságos. Mindazonáltal jó gyakorlat, hogy mindig tájékoztassa orvosát minden szedett étrend-kiegészítőről.
Biztonsági megfontolások forma és dózis szerint
Úgy tűnik, hogy a CoQ10 biztonsági profilja nem különbözik a formától vagy az adagolástól a tipikus tartományokon belül:
- Ubikinon vs. ubikinol - Mindkét forma közel azonos biztonsági profillal rendelkezik. Az ubikinol (redukált forma) jobban felszívódhat.
- 100-200 mg-os dózisok - Az egészségügyi előnyökhöz szükséges szokásos dózisoknak nincsenek gyakori mellékhatásaik.
- 300-600 mg-os adagok - Magasabb, de még mindig biztonságos adagok, amint azt a fenti tanulmányok megerősítették.
- Időben felszabaduló - Jobb tolerancia lehet, mint az egyszeri adagoknál.
- Osztott adagok - A napi mennyiség kisebb adagokra osztása segíti a felszívódást, és csökkenti az olyan mellékhatások, mint az álmatlanság lehetőségét, amelyek nagy egyszeri adag esetén jelentkezhetnek.
A rendelkezésre álló bizonyítékok és klinikai adatok azt mutatják, hogy a CoQ10 rendkívül biztonságos, és az általánosan használt formákban és adagolási tartományokban kevés mellékhatása van.
Vannak a CoQ10-nek mellékhatásai? Következtetés
Összefoglalva, a napi 100-300 mg-os ajánlott napi bevitelű CoQ10-kiegészítés széles körű kutatások alapján jól dokumentáltan biztonságos és rendkívül jól tolerálható hosszú távú használat esetén.
Enyhe mellékhatásokról, például gyomor-bélrendszeri panaszokról vagy fejfájásról esetenként számoltak be, de ezek gyakran enyhíthetők az adagolás mennyiségének vagy időzítésének módosításával.
Alacsony toxicitása miatt a CoQ10 túladagolásának kockázata minimális. Bizonyos gyógyszereket, például warfarint vagy kemoterápiát szedők azonban csak orvosi utasításra használhatják.
Az átlagos egészséges felnőttek számára a CoQ10-kiegészítés magas biztonsági profillal rendelkezik, és megfelelő alkalmazás esetén az egészségre gyakorolt káros hatások kockázata csekély. De mint minden kiegészítő rutin esetében, a CoQ10 szedésének megkezdése előtt bölcs dolog konzultálni az orvossal.
Hivatkozások (pontok és linkek)
- Langsjoen PH, Langsjoen JO, Langsjoen AM, Lucas LA. A statinok mellékhatásainak kezelése kiegészítő koenzim Q10-zel és a statin gyógyszer abbahagyása. Biofactors. 2005;25(1-4):147-52. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/biof.5520250116
- Overvad K, Diamant B, Holm L, Holmer G, Mortensen SA, Stender S. Coenzyme Q10 in health and disease. Eur J Clin Nutr. 1999 Oct;53(10):764-70. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10556981/. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10556981/
- Fotino AD, Thompson-Paul AM, Bazzano LA. A Q(10)-koenzim-kiegészítés hatása a szívelégtelenségre: metaanalízis. Am J Clin Nutr. 2013 Feb;97(2):268-75. https://academic.oup.com/ajcn/article/97/2/268/4576984. https://academic.oup.com/ajcn/article/97/2/268/4576984
- Mohr D, Bowry VW, Stocker R. A Q10 koenzim táplálékkiegészítése a keringő lipoproteinek ubikinol-10 szintjének növekedését és a humán alacsony sűrűségű lipoprotein fokozott ellenállását eredményezi a lipidperoxidáció beindulásával szemben. Biochim Biophys Acta. 1992 Jun 26;1126(3):247-54. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/000527609290128B
- Pepping J. Q10 koenzim. Am J Health Syst Pharm. 1999 Sep 15;56(18):519-21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10472058/. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10472058/
- Shults CW, Oakes D, Kieburtz K, Beal MF, Haas R, Plumb S, Juncos JL, Nutt J, Shoulson I, Carter J, Kompoliti K, Perlmutter JS, Reich S, Stern M, Watts RL, Kurlan R, Molho E, Harrison M, Lew M; Parkinson Study Group. A Q10 koenzim hatása a korai Parkinson-kórban: a funkcionális hanyatlás lassulásának bizonyítékai. Arch Neurol. 2002 Oct;59(10):1541-50 . https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/784788.
- Young AJ, Johnson S, Steffens DC, Doraiswamy PM. Q10 koenzim: a neuroprotektánsként való ígéretének áttekintése. CNS Spectr. 2007 Jan;12(1):62-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3150409/. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3150409/
- Singh RB, Neki NS, Kartikey K, Singh AG, Niaz MA, Thakur AS. A koenzim Q10 hatása az ateroszklerózis kockázatára friss szívinfarktusos betegeknél. Mol Cell Biochem. 2003 Apr;246(1-2):75-82. https://link.springer.com/article/10.1023/A:1022840824785
- Bonakdar RA, Guarneri E. Q10 koenzim. Am Fam Physician. 2005 Sep 15;72(6):1065-70 . https://www.aafp.org/afp/2005/0915/p1065.html.
- Molyneux SL, Florkowski CM, George PM, Pilbrow AP, Frampton CM, Lever M, Richards AM. Q10 koenzim: a halálozás független előrejelzője krónikus szívelégtelenségben. J Am Coll Cardiol. 2008 Oct 28;52(18):1435-41. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0735109708021558