Mi történne, ha eltörölnénk a nyári időszámítást?
Published:
Ha eltörölnék, milyen következményekkel járna a nyári időszámítás megszüntetése? Ez már évek óta heves viták és viták tárgya. Ha belemerülsz ebbe a bejegyzésbe, megismerheted a nyári időszámítás első világháború alatti bevezetésének történetét és célját, valamint megvizsgálhatod a lehetséges egészségügyi következményeket, ha úgy döntünk, hogy elhagyjuk a nyári időszámítást.
Tartalomjegyzék:
- A nyári időszámítás története és célja
- A nyári időszámítással kapcsolatos egészségügyi következmények
- A nyári időszámítás hatása a testórákra
- Gazdasági megfontolások a nyári időszámítás körül
- Bűnözési arányok a nyári időszámítás alatt
- A napfényvédelmi törvény és annak következményei
- Az egész éves normaidő hatása a mindennapi életre
- GYIK azzal kapcsolatban, hogy mi történne, ha megszüntetnénk a nyári időszámítást
Megvizsgálja továbbá a nyári időszámítással kapcsolatos egészségügyi következményeket, beleértve a megnövekedett kockázatokat és a közegészségügyre gyakorolt potenciális előnyöket, ha úgy döntünk, hogy elhagyjuk a nyári időszámítást. A blog megvizsgálja továbbá, hogy a nyári időszámítás miatti természetes fényexpozíció változásai hogyan hatnak a testünk órájára.
Nem maradnak ki a nyári időszámítással kapcsolatos gazdasági megfontolások sem; mind a meghosszabbított esti órák által a szabadtéri tevékenységekre gyakorolt népszerűsítő hatása, mind pedig az egyes ágazatok által az egész éves bevezetéssel kapcsolatban felvetett aggályok megvitatásra kerülnek. Továbbá megvizsgáljuk a nyári időszámítás idején tapasztalható bűnözési arányokat, és azt, hogy mi történne, ha ebből a szempontból megszabadulnánk a nyári időszámítástól.
A napfényvédelmi törvény egy másik kulcsfontosságú terület, amelyről itt szó esik, valamint annak a szociális óránk szabványosítására gyakorolt hatásairól. Végezetül pedig várjuk meg, hogy megvizsgáljuk, milyen hatással lehet a mindennapi életre az egész éves normál időszámítás - ezek mind olyan kritikus szempontok, amelyek a nyári időszámítás állandóvá tétele vagy teljes eltörlése körüli vitát alakítják.
A nyári időszámítás története és célja
A nyári időszámítást először az első világháború idején vezették be energiatakarékossági stratégiaként, hogy a nyári óraátállításkor minimálisra csökkentsék a mesterséges világítás szükségességét. Először az I. világháború alatt vezették be energiatakarékossági intézkedésként, azzal az elképzeléssel, hogy a nyári órák előreállításával csökkenteni lehessen a mesterséges világítás szükségességét az esti órákban.
A DST bevezetése az I. világháború alatt
1916-ban Németország elsőként vezette be a nyári idő számítást, hogy háborús időkben üzemanyagot takarítson meg. Az Egyesült Államok két évvel később vette át ezt a gyakorlatot, és vezette be a "gyorsított időszámítást", ahogy akkoriban nevezték. A háború befejezése után azonban sok ország, köztük Amerika is, a közvélemény ellenállása miatt felhagyott ezzel a koncepcióval, mígnem a második világháború közepette újra felbukkant.
A nyári időszámítás bevezetésének kezdeti célja
A nyári időszámítás bevezetésének kezdeti célja egyszerű volt: jobban kihasználni a nappali fényt, és az elektromos világításra való rászorultság csökkentésével energiaköltséget takaríthatunk meg. Azzal, hogy a melegebb hónapokban az órákat egy órával előrébb állították a normál időhöz képest, az emberek több napfényt élvezhettek az esti órákban, miközben minimálisra csökkentették a naplemente után jellemzően szükséges villamosenergia-felhasználást.
Ez a logika a kezdet kezdetén jónak tűnt, amikor az otthonokat elsősorban izzókkal világították meg, amelyek jelentős mennyiségű energiát fogyasztottak a mai LED-es lámpákhoz vagy más, ma már elérhető hatékony alternatívákhoz képest.
Megjegyzés: Annak ellenére, hogy a kezdeti idők óta sokat fejlődtünk a villamos energia felhasználásának módját illetően, valamint a technológiai ágazatban elért, az általános fogyasztási szokásokat befolyásoló fejlődéssel, egyesek még mindig vitatják, hogy az egész éves nyári időszámítás fenntartása valóban előnyös-e, figyelembe véve különböző tényezőket, mint például a társadalmi normákat vagy az emberi cirkadián biológiát, amelyeken érdemes tovább gondolkodni, mielőtt végleges döntést hoznánk a jövőbeli országos bevezetésről.
A nyári időszámítással kapcsolatos egészségügyi következmények
A nyári időszámítás (DST) koncepcióját évek óta vitatják annak lehetséges egészségügyi hatásai miatt. A nyári időszámítással járó átmeneti időszakok jelentős hatással lehetnek a szervezetünkre és az általános közérzetünkre.
A stroke és a halálos balesetek számának növekedése a DST bevezetése után
A The American Journal of Cardiology tanulmánya szerint a tavaszi időszámításváltást követő első héten megnőtt a szívinfarktus miatti kórházi felvételek száma. Hasonlóképpen, a University of Colorado Boulder kutatása kimutatta, hogy a halálos kimenetelű autóbalesetek száma jelentősen megnőtt a nyári időszámítás bevezetését követően. Az alvási szokások hirtelen megváltozása átmeneti, de súlyos következményekkel járhat.
A nyári időszámítás megszüntetésének lehetséges előnyei a közegészségügy számára
A nyári időszámítás eltörlése potenciálisan csökkenthetné vagy megszüntethetné ezeket a negatív hatásokat. Az előnyök nem csak a stroke és a balesetek csökkenésére korlátozódnak; javulást lehetne elérni a mentális egészségi állapotokban is, például a szezonális affektív zavarban (SAD), amelyet gyakran súlyosbítanak az óraátállítás okozta fényexpozíció változásai.
A szervezet cirkadián ritmusa - a belső biológiai óránk - ebben is döntő szerepet játszik. Ez minden alkalommal megzavarodik, amikor előre vagy hátra állítjuk az óránkat, és ez okozza azt, amit egyes szakértők "társadalmi jet lag"-nek neveznek. A Journal of Biological Rhythms című folyóirat szerint a nyári időszámítás megszüntetése kevesebb zavart jelentene belső óránk számára, ami jobb alvásminőséget és általános egészségi állapotot eredményezne.
Összefoglalva, bár a nyári időszámítás mellett szólhatnak gazdasági érvek, a közegészségügyi szempontok figyelembevétele nyomós okokat tár fel arra, hogy miért lehet jótékony hatással a wellness szempontjából ennek a gyakorlatnak a megszüntetése.
A nyári időszámítás hatása a testórákra
Az emberi szervezet cirkadián ritmus szerint működik, amelyet a természetes fénynek való kitettség nagymértékben befolyásol. A nyári időszámítás évente kétszer megzavarja ezt a biológiai folyamatot, amikor "előretolunk" és "visszahúzódunk". Ez jelentős hatással lehet alvási szokásainkra és általános közérzetünkre.
Egy óra elvesztésének vagy megnyerésének hatása
Amikor betartjuk a nyári időszámítást és előre állítjuk az órákat, egy órát veszítünk az alvásból. Ezzel szemben, amikor ősszel visszaáll a normál időszámítás, egy órával többet nyerünk. Még az ilyen kis eltolódások is jelentősen befolyásolhatják a cirkadián ritmusunkat. A National Institutes of Health (NIH ) tanulmányai azt mutatják, hogy ezek a hirtelen változások a különböző egészségügyi problémák, köztük az álmatlanság, a depresszió és a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatához vezethetnek.
A természetes fénynek való következetes kitettség előnyei
A nyári időszámítás eltörlése és az egész éves normál időszámításhoz való ragaszkodás - amit a napfényvédelmi törvény javasol - nagyobb következetességet biztosítana a napfénynek való kitettségünkben egész évben. A nyári hónapokban az emberek több reggeli fényt tapasztalnának, ahelyett, hogy a nyári időszámítás szabályai szerint meghosszabbodna az esti órák száma.
Ez az eltolódás közelebb hozhatná társadalmi óránkat az emberi cirkadián biológiához, csökkentve a kétévente történő óraátállítással járó káros egészségügyi hatásokat, és kevésbé fárasztóvá téve a tavaszi ébredést egy értékes alvóóra elvesztése miatt. A napfelkelte egységes időpontja minden évszakban segíthet a napi rutinok jobb szabályozásában is, így a tevékenységek tervezése is könnyebbé válna a napóra kiszámítható, nem pedig az önkényes, ember által készített beállítások alapján.
A személyes előnyök mellett az állandó normaidő bevezetése hozzájárulhat az energiatakarékossághoz, mivel a természetes fényben töltött reggelek alatt a szabadban töltött hosszabb időszakoknak köszönhetően csökken a mesterséges világítás iránti igény, ami szintén költségmegtakarítást eredményez.
Gazdasági megfontolások a nyári időszámítás körül
Bár a nyári időszámításról gyakran vitatkoznak, különösen annak gazdasági következményei miatt, a meghosszabbított esti nappali órák bizonyos iparágak számára előnyösnek bizonyultak. Egyes ágazatok előnyöket látnak a meghosszabbított esti nappali órákban, míg mások aggályokat fogalmaztak meg az egész éves bevezetéssel kapcsolatban.
A szabadtéri tevékenységek támogatása a meghosszabbított esti nyitva tartás révén
A nyári estéken a napfény plusz egy órája gyakran a szabadtéri tevékenységek népszerűsítésének lehetőségét jelenti. Ez nemcsak az egészségesebb életmódot ösztönzi, hanem az idegenforgalom és a szabadidős iparágak fellendítésével a helyi gazdaságot is serkenti. A teraszokkal vagy teraszokkal rendelkező éttermek több vendéget tudnak kiszolgálni a hosszabb nappali órákban, ami jelentősen növeli a bevételeiket.
Bizonyos ágazatok aggályai a DST egész éves bevezetése miatt
Másrészt néhány ágazat kezdetben a nyári időszámítás ellen lobbizott a gyakorlathoz kapcsolódó lehetséges hátrányok miatt. A mezőgazdaság volt az egyik ilyen ágazat, amely fenntartásokkal viseltetett a nyári időszámítás bevezetésével szemben. Sok gazdálkodó azzal érvelt, hogy az évi kétszeri óraátállítás megzavarja az időbeosztásukat, és megnehezíti a munkát, mivel az állatok nem alkalmazkodnak az időeltolódáshoz, mint az emberek.
Ezenkívül aggódni lehet amiatt, hogy a diákok sötét téli reggelek közepette mennek iskolába, ha a nyári hónapokban bevezetett nyári időszámítás helyett egész évben a hagyományos időszámítást tartanánk be. Kutatások szerint a természetes reggeli fény hiánya a nyári időszámítás miatt potenciálisan akadályozhatja a gyermekek tanulási képességeit, mivel megzavarja a cirkadián ritmusukat.
A nyári időszámítás körüli összetett, mégis lenyűgöző vita
A vita arról, hogy a nyári időszámítás fenntartása összességében előnyös lenne-e vagy sem, több fronton is folytatódik - a közegészségügyi megfontolásoktól kezdve a társadalmi normákon át egészen a gazdasági szempontokig, attól függően, hogy melyik szemszögből nézzük a dolgot, így ez a téma meglehetősen összetett, mégis izgalmas.
Bűnözési arányok a nyári időszámítás alatt
A nyári időszámítás (DST) nem csak az alvásunkra és az energiaszintünkre van hatással. Jelentős hatással van a bűnözési arányra is, és a nyári időszámítás idején érdekes minták alakulnak ki.
A Brookings Institution tanulmánya szerint a rablások aránya körülbelül 7%-kal csökkent a tavaszi nyári időszámításra való áttérés után. Úgy tűnik, hogy a meghosszabbodott esti napfény elriasztja a potenciális bűnözőket, ami kevesebb ilyen bűncselekményhez vezet.
Rablási arányok
- Tavaszi műszak: A rablások számának csökkenése még jelentősebb - mintegy 27% - volt az óraátállítás által közvetlenül érintett órában. A bűnözők kevésbé valószínű, hogy fényes nappal csapnak le, mivel ilyenkor nagyobb a lebukás vagy a felismerés kockázata.
Támadási arányok
A másik oldalon a Criminal Justice and Behavior Journal által közzétett kutatás azt jelezte, hogy a támadási arányok enyhén emelkednek közvetlenül a "tavaszi előretörés" és a "visszaesés" után. A hirtelen változások eléggé megzavarhatják az emberek rutinját és hangulatát ahhoz, hogy agresszívabb viselkedésre ösztönözzenek.
Lényegében, miközben a nyári időszámítás hozzájárulhat bizonyos bűncselekménytípusok csökkenéséhez, mivel a hosszabb nappali órák kockázatosabbá teszik a bűncselekményeket, egyúttal más bűncselekménytípusokat, például a támadásokat is előidézheti. A hirtelen váltások megzavarhatják a rendszeres szokásokat, ami pszichésen befolyásolja az egyéneket, és ez erőszakos cselekményekben nyilvánulhat meg.
A nyári időszámítás szabályai és a bűnözés közötti összetett kapcsolat további megfontolandó tényezőket biztosít, amikor arról vitatkozunk, hogy a rendszer fenntartása a személyes egészségi vagy gazdasági okokon túlmenően összességében előnyös lenne-e a társadalom számára.
A napfényvédelmi törvény és annak következményei
A közelmúltban a napfényvédelmi törvényt ellenállás nélkül fogadták el a szenátusban, és ezzel címlapokra került. A napfényvédelmi törvény szenátusi egyhangú elfogadása vitát váltott ki a törvény mindennapi életünkre gyakorolt lehetséges hatásairól, mivel kutatások szerint a nyári időszámítás állandóvá tétele csökkentheti a szívroham és az autóbalesetek kockázatát, amely az évenkénti kétszeri óraátállítással függ össze.
A törvény elsődleges motivációja az a kutatás, amely szerint a szívroham és a halálos autóbalesetek száma megnövekedett minden egyes éves "tavaszi előretolást" követően, amikor az órákat egy órával előbbre állítják. Az évi kétszeri óraátállítás okozta zavarok jelentősen befolyásolhatják az emberi cirkadián biológiát, ami az egészségügyi problémák megnövekedett kockázatához vezethet.
A New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban közzétett tanulmány szerint a nyári időszámítás első hetében a szívroham megugrik, ami az alváskiesésnek tudható be. Hasonlóképpen, egy másik tanulmány kimutatta, hogy a halálos kimenetelű autóbalesetek száma megugrik a nyári időszámítást követő hétfőn. Ezek az eredmények rávilágítanak arra, hogy a nyári időszámítás egész évben történő betartása segíthetne csökkenteni ezeket a kockázatokat.
Az egészségügyi megfontolásokon túl az állandó nyári időszámítás bevezetése más szempontokat is befolyásolhat, például az energiamegtakarítást és a bűnözési rátát. Míg egyes tanulmányok szerint minimális költségmegtakarítást eredményez a meghosszabbított esti órákban a nyári időszámítás szabályai szerinti villamosenergia-felhasználás csökkenése, addig mások a regionális éghajlattól függően a magasabb légkondicionáló-használat vagy a reggeli fűtési szükséglet miatti potenciális növekedés mellett érvelnek.
Ami a bűnözési arányokat illeti, a kutatások azt mutatják, hogy általában csökkennek, míg a támadások aránya enyhén emelkedik a nyári időszámítás szabályai szerinti időszakokban. A nyári időszámítás állandóvá tétele tehát a bűnözés általános előfordulásának csökkenéséhez vezethet, de bizonyos kategóriákban, mint például a támadások, enyhe emelkedéssel járhat, ami további vizsgálatot igényel, mielőtt végleges következtetéseket vonnánk le.
Lényegében, bár vannak érvek a nyári időszámítás állandóvá tétele mellett és ellen, például a napfényvédelmi törvényhez hasonló kezdeményezések révén, egyértelmű, hogy bármilyen változás valószínűleg jelentős változásokat hozna nemcsak a társadalmi óránkban, hanem a különböző társadalmi normákban is, beleértve a gazdasági ágazatokat és a közbiztonsággal kapcsolatos aggodalmakat, amelyek előzetesen alapos megfontolást igényelnek.
Az egész éves normaidő hatása a mindennapi életre
Ha eltörölnénk a nyári időszámítást, és egész évben a normál időszámítás mellett maradnánk, észrevehetnénk néhány változást - különösen a nyári hónapokban. Floridában jóváhagyták a nyári időszámításról a normál időre való átállást, de az egész országra való átálláshoz még szövetségi jóváhagyásra vár.
Személyes jólét
Ha megszabadulunk a félévente történő óraátállításoktól, az jobb alváshoz és jobb egészséghez vezethet. Tanulmányok kimutatták, hogy a féléves óraátállítás eltörlése a szív- és érrendszeri események csökkenéséhez és az egészség általános javulásához vezethet.
Társadalmi normák
A nyári időszámítás nélkül átállíthatnánk a napi rutinunkat és a társadalmi normákat. Ha eltörölnék a nyári időszámítást, kevesebb lehetőségünk lenne a szabadtéri tevékenységekre a nyári időszakban.
Gazdasági megfontolások
A nyári időszámítás megszüntetésének előnyei és hátrányai is lehetnek a különböző iparágak számára. Az idegenforgalom és a konyhaművészet szenvedhet a meghosszabbított esti órák nélkül, míg a mezőgazdaságnak előnyére válna.
Összefoglalva, az egész évben a normál időszámításhoz való ragaszkodás életünk különböző aspektusaiban hozna változásokat - némelyik jó, némelyik rossz. Amíg azonban nem születik hivatalos döntés, addig továbbra is évente kétszer átállítjuk az óránkat, mint az óramű (szóviccnek szánt).
Forrás: Nemzeti Egészségügyi Intézetek
GYIK azzal kapcsolatban, hogy mi történne, ha megszüntetnénk a nyári időszámítást
Mi lenne, ha az USA eltörölné a nyári időszámítást?
Ha az Egyesült Államokban megszűnne a nyári időszámítás, egész évben ugyanaz lenne az idő, ami télen hosszabb estéket eredményezne, nyáron pedig rövidebbeket.
Miért tartjuk meg a nyári időszámítást?
Anyári időszámítás elősegíti a szabadtéri tevékenységeket és potenciálisan csökkenti az energiafogyasztást.
Mi lenne nyári időszámítás nélkül?
Az óra egész évben a normál időt követné, nyári időszámítás nélkül, vagyis nem lenne "tavaszi előre" vagy "vissza".
Milyen negatív hatásai vannak a nyári időszámításnak?
Testünk órájának megzavarása alváshiányhoz, a hirtelen időzítés változása miatt megnövekedett stroke- és baleseti kockázathoz vezethet. További részletek itt.
Segíthet a CBD-olaj a nyári időszámításban?
Bár nincs közvetlen kapcsolat a CBD-olaj és a nyári időszámítás között, egyesek alvással és szorongással kapcsolatos állapotok kezelésére használják. Tudjon meg többet itt.
Milyen személyes tapasztalatai vannak a nyári időszámítással kapcsolatban?
Blogszerkesztőként nincsenek személyes tapasztalataim a nyári időszámítással kapcsolatban, de azt tudom, hogy minden évben forró téma. Ossza meg velem gondolatait a hozzászólásokban.