Mi a tudatosság 5 szakasza a jógában?
Published:
A jóga ősi gyakorlat, amely messze túlmutat a fizikai pózokon. Alapjában véve a jóga a spirituális növekedés és a tudatosság kiterjesztésének útja. A jógafilozófia egyik fontos fogalma az öt klesha vagy a tudatosság öt szakasza.
Tartalomjegyzék:
- A jógafilozófia 5 kleshája
- Szakasz: Avidya - tudatlanság
- Szakasz: Asmita - Egoizmus
- Szakasz: Raga - Csatlakozás
- Szakasz: Dvesha - Averzió
- Szakasz: Félelem a haláltól
- Haladás az 5 kleshasán keresztül
- Hogyan segít a jóga az 5 klesha átmozgatásában?
- A jóga szabadságot kínál az 5 klesha alól
- A CBD és előnyeinek rövid említése
- Mi az 5 klesha?
- Hogyan kapcsolódik az 5 klesha az elméhez?
- Mi okozza az 5 klesha kialakulását?
- Hogyan vezetnek a kleshák szenvedéshez?
- Mi a kapcsolat az 5 klesha között?
- Hogyan tudom megfigyelni az 5 kleshát az életemben?
- Mi a célja az 5 kleshának a jógában?
- Hogyan segíthet a jóga az 5 klesha leküzdésében?
- Mi történik, ha túllépsz az 5 kleshán?
- A kleshák rosszak vagy károsak?
- Teljesen el tudod pusztítani az 5 kleshát?
- A kleshák univerzálisak vagy személyesek?
- Át tudok dolgozni a kleshákon egyedül, vagy szükségem van egy tanárra?
- Hogyan oszthatom meg, amit tanultam, hogy segítsek másoknak, akik kleshákkal küzdenek?
- Összefoglaló
Ennek az öt kleshának a megértése kulcsfontosságú a jógikus úton való haladáshoz. Ahogy haladsz előre a gyakorlásban, első kézből figyelheted meg a tudatosság ezen különböző szintjeit. Elkötelezett gyakorlással a jóga segít átjutni ezeken a fokozatokon, hogy magasabb tudatossági állapotokat érj el.
Mi is pontosan az öt klesha vagy a tudatosság öt szakasza a jógában? Bontsuk le.
A jógafilozófia 5 kleshája
Az öt klesha a hagyományos jógafilozófia alapfogalma. Ezek a következők:
- Avidya - tudatlanság
- Asmita - Egoizmus
- Raga - Csatolás
- Dvesha - Averzió
- Abhinivesha - Félelem a haláltól
Ez az öt szenvedés a tudatosság különböző szintjeit és a szenvedés forrásait képviseli. A jóga célja, hogy segítsen túllépni ezeken a korlátokon és megtalálni a szabadságot.
Az öt klesha megértése térképet ad nekünk az elme tájának felfedezéséhez. Ennek a keretnek a segítségével megvizsgálhatjuk saját gondolatainkat, szokásainkat és mintáinkat.
1. szakasz: Avidya - tudatlanság
Az avidya jelentése "tudatlanság" vagy "a bölcsesség hiánya". A jógafilozófiában az avidya a gyökérklesha, amely a többi kleshát létrehozza.
Mi is pontosan az avidya? A valódi természetünkkel kapcsolatos korlátozott perspektívára és a megértés hiányára utal. Ez a képtelenség arra, hogy a felszíni látszat mögé lássunk és kapcsolódjunk isteni lényegünkhöz.
Az avidjá szakaszában a tudatosság felszínes szintjén működünk. Azt hisszük, hogy identitásunk olyan külső tényezőkből ered, mint a név, a család, a munka, a vagyon, a megjelenés stb.
A tudatlanság eme állapotából kiindulva a boldogság rossz forrásait hajszoljuk. Folyamatosan próbáljuk felépíteni az egónkat és biztosítani korlátozott identitásunkat.
Az avidján való túllépés kulcsa az, hogy bölcsességet nyerjünk valódi Énünkről. A jóga és a meditáció segít eltávolítani a tudatlanságnak ezt a fátylát.
2. szakasz: Asmita - Egoizmus
Az asmita az egoizmus szenvedésére utal. Ebben a szakaszban erősen azonosulunk az "én-séggel" vagy az én-érzéssel.
Amikor az egót megzavarják vagy fenyegetik, intenzív érzelmekkel reagálunk. Pozitív megerősítésre vágyunk, hogy jól érezzük magunkat.
Az alázat és a tanúságtétel tudatosságának gyakorlása segít nekünk elszakadni az én-identifikációtól. Ahogy felismerjük isteni természetünket, kevésbé leszünk kötve a világi érvényesítéshez.
Az önátadást és a belső erőt ápoló jógapózok az egót is lebontják. Azzal, hogy emlékezünk arra, hogy spirituális lények vagyunk egy emberi úton, az egó igényei fölé emelkedünk.
3. szakasz: Raga - Csatlakozás
A harmadik klesha a raga vagy ragaszkodás. Ebben a szakaszban ragaszkodunk tárgyakhoz, tapasztalatokhoz és emberekhez, remélve, hogy azok tartós beteljesülést hoznak.
Azonban semmi külső nem elégítheti ki a lelket. Így ragaszkodásaink folyamatosan csalódáshoz és szenvedéshez vezetnek.
A jógafilozófiában a felszabadulás akkor jön létre, amikor elvonjuk a figyelmet a külső tárgyaktól. Minél többet meditálunk az isteni Énen, annál kevésbé függünk a világi kötődésektől.
A nem-ragaszkodás vagy vairagya művelése kulcsfontosságú gyakorlat a jógikus ösvényen. A kötődések elengedése lehetővé teszi számunkra, hogy teljes mértékben a jelen pillanatban éljünk.
4. szakasz: Dvesha - Averzió
A negyedik klesha a dvesha vagy ellenszenv. Ez a ragaszkodás másik oldala.
Ebben a szakaszban erős ellenszenv, gyűlölet és félelem irányít bennünket. Elutasítjuk a kellemetlen élményeket és eltaszítjuk magunktól a "negatív" érzelmeket.
Ez egy végtelen körforgást hoz létre, amelyben az élvezetek után futunk, és elkerüljük a fájdalmat. A dvesha mérhetetlen küzdelemhez és mérgezéshez vezet.
A jóga megtanít minket arra, hogy minden tapasztalatot egykedvűen fogadjunk el. Az ítélkezésmentesség gyakorlásával megtaláljuk az egyensúlyt.
Ha az életet pártatlan tanúként látjuk, megszabadulunk az ellenszenv szorításából. Megnyílunk annak tökéletessége előtt, ami itt és most van.
5. szakasz: Félelem a haláltól
Az utolsó klesha az abhinivesha, ami a halálfélelem. Ebben a szakaszban teljesen megrémülünk a halál és a halandóság gondolatától.
Hogy megbirkózzunk ezzel a félelemmel, folyamatosan ragaszkodunk a világi élethez. Örök fiatalságra, állandóságra és halhatatlanságra vágyunk.
Az abhinivesha lényege a korlátozott testtel és elmével való azonosulásból ered. Spirituális szempontból a mi valódi lényegünk az örök lélek.
Ha ezen a végtelen és halhatatlan Énen meditálunk, legyőzhetjük a haláltól való félelmet. Ha megértjük, hogy átmeneti fizikai formánk csak egy szakasza az életútnak, az felszabadulást hoz.
Haladás az 5 kleshasán keresztül
Mindannyian különböző ritmusban mozgunk az öt kleshán keresztül. Nincs egyenes lineáris fejlődés egyik szakaszból a másikba.
Előfordulhat, hogy bizonyos kleshák az életkörülmények miatt különböző időpontokban erősebben jelentkeznek. A rétegek bonyolult módon keverednek egymással.
Rendszeres jógagyakorlással és önképzéssel azonban fokozatosan feloldhatjuk a negatív gondolkodási és létmódbeli szokásokat.
Amikor kihívást jelentő érzelmek jönnek elő, emlékezzünk a kleshákra. Nevezd meg, mi merül fel, találkozz vele együttérzéssel, és térj vissza a középpontodba.
Idővel a megértés elmélyül. Kevésbé fogsz külső megerősítésre támaszkodni, kevésbé leszel ítélkező, kevésbé fogsz dühösen vagy szorongva reagálni.
A csend és az öröm pillanatai gyakrabban fognak belülről jönni. Úgy fogod érezni, hogy jobban kapcsolódsz majd valódi Énedhez.
Hogyan segít a jóga az 5 klesha átmozgatásában?
A jóga célja, hogy átégessük a kleshák e fátyolát, és felfedjük a béke és teljesség természetes állapotát. A jóga eszköztárában számos eszköz van, amelyek segítenek nekünk ezen az úton. Íme néhány a legerősebbek közül:
Ászana - jóga pózok
A fizikai jógapózok vagy ászanák gyakorlása rendkívül hatékony az öt klesha átdolgozásában. Az ászanák segítenek megtisztítani a test és elme rendszerét, és ápolják a tudatosságot.
Íme néhány példa arra, hogyan kezeli az ászana az egyes betegségeket:
- Avidya - Pózok, amelyek az összpontosítást és az odafigyelést fejlesztik. A kihívást jelentő egyensúlyok megtartása a jelen pillanatba hív minket.
- Asmita - Megalázó testtartások, amelyek a belső erőhöz és az egóhoz férnek hozzá. Az olyan pózok, mint a gyermekpóz, az önátadásra tanítanak.
- Raga - olyan áramlási szekvenciák, amelyek nem-kötődést igényelnek. A Vinyasa folyamatos elengedést igényel.
- Dvesha - A pózokkal vagy testérzetekkel kapcsolatban felmerülő ítélkező gondolatok tudatosításának gyakorlása.
- Abhinivesha - Bátorságot és önelfogadást igénylő pózok, mint a hátrahajlások és a karegyensúlyok.
Pranayama - Légzés
A pránájáma a légzés irányításának gyakorlata az energia és az elme befolyásolására. Ahogy a légzést egyenletessé tesszük, úgy egyenletessé tesszük az elmét és kitágítjuk a tudatosságot.
A mély jógikus légzés növeli a tudatosságot és a földön járást. A légzés mindig rendelkezésre áll, mint tökéletes horgony, amikor kleshák merülnek fel.
Pratyahara - Az érzékek visszahúzódása
A pratjáhára a befelé irányuló gyakorlat, amely a külső érzékszervi ingerektől való elvonást jelenti. Lehetővé teszi számunkra, hogy csendben üljünk önmagunkkal.
Ha kikapcsoljuk az információk, a szórakozás és a zaj állandó beáramlását, mélyebb meditációs állapotokba kerülhetünk.
Dharana - koncentráció
A dhárana összpontosított koncentrációt és egypontos tudatosságot jelent. A gyakorlat a figyelem lézerszerű képességét fejleszti.
A koncentrációnak ez a szintje megszünteti a zavaró tényezőket és a tompaságot, feltárva fénylő belső természetünket.
Dhyana - Meditáció
A dhjána mély meditációra vagy elmélyülésre utal. A meditációban túllépünk korlátolt én-elménken, hogy magasabb tudatállapotokat tapasztaljunk meg.
Azáltal, hogy ismételten belépünk ebbe a mélységes csendbe, újra orientálódunk az Én szabadságára és boldogságára.
Szamádhi - Egység
A szamádhi az egységtudat tiszta boldogsága. Ebben az állapotban levetjük az elkülönülés minden illúzióját, és egyesülünk a szent forrással.
Itt minden pillanat mély igazságokat tár fel az egymáshoz való kapcsolódásunkról. Ez a jóga legfőbb célja.
A jóga szabadságot kínál az 5 klesha alól
A kleshák megvilágítják, hogy az emberi élet miért van tele annyi szenvedéssel és egyensúlytalansággal. A jóga nyolc ágú ösvényét követve a bölcsességet és a higgadtságot műveljük, hogy felülemelkedjünk ezeken a buktatókon.
Az út bátorságot, együttérzést és a saját belső fényünk iránti odaadást igényel. Amikor mélyre ásunk, hogy megtaláljuk az igazságot, és a hitelesség e helyéről cselekszünk, inspiráljuk a körülöttünk lévőket.
Ahogy egyre több ember ébred fel, úgy teremtjük meg a tudatosság pozitív hullámhatását. Találjuk meg mindannyian a klesháktól való megszabadulást, és árasszuk el ezt a világot a jóga fényével!
A CBD és előnyeinek rövid említése
Ahogy a jógán keresztül felfedezzük a kiterjesztett tudatosságot, néhány gyakorló a kannabiszt és a CBD-t hasznos kiegészítőnek találja.
A CBD a kannabisz növényben található aktív vegyületek egyike. Potenciális terápiás hatásokat kínál anélkül, hogy mérgezést okozna.
A CBD-t különböző formákban árulják, beleértve a cbd olajokat, tinktúrákat, cbd kapszulákat, topikális készítményeket, gumicukrokat és még sok mást. Fontos, hogy megbízható márkáktól vásároljunk jó minőségű CBD-t.
Ha tudatosan használjuk, a CBD-olaj támogathatja a belső békét a jógaórák között. A tudatosság fejlesztése azonban végső soron belülről jön. Nincs olyan külső anyag, amely elvégezhetné a munkát helyetted!
A következetes jógagyakorlás megvilágítja a szabadság és a boldogság útját. A kleshákon keresztül haladva hazatérünk valódi természetünkhöz, minden korlátozáson túl. Ez az ékszer, amit keresünk.
A kleshák a jógafilozófia egyik központi fogalma. Az alábbiakban részletes válaszokat találunk a tudatosságot korlátozó öt betegséggel kapcsolatos gyakori kérdésekre. A kleshák megértése egy útitervet nyújt a tudatosság jógán keresztül történő fejlesztéséhez.
Mi az 5 klesha?
Az ősi jógaszövegekben felvázolt öt klesha a következő:
- Avidya - tudatlanság, bölcsesség hiánya
- Asmita - Egoizmus, én-ség
- Raga - Csatolás
- Dvesha - Averzió, ellenállás
- Abhinivesha - Félelem a haláltól
Ezek a valóság tiszta érzékelésének akadályait jelentik. A jóga eszközöket nyújt a kleshák leküzdéséhez és a magasabb létállapotok felszabadításához.
Hogyan kapcsolódik az 5 klesha az elméhez?
A kleshák az elme olyan mintáit tükrözik, amelyek megszűrik az érzékelésünket és eltorzítják a valóságot. Az ego például félelmeinket és vágyainkat vetíti ki a világra. A ragaszkodás arra késztet, hogy ragaszkodjunk bizonyos elképzelésekhez arról, hogy a dolgoknak hogyan "kellene" lenniük. Az ellenszenv arra késztet, hogy eltaszítsuk magunktól a nem kívánt tapasztalatokat.
Amikor ezek a csapások felmerülnek, megrekedünk a gondolkodás korlátozott keretei között. A kleshák korlátozzák tudatunkat, megakadályozva, hogy tisztán lássunk. A jóga célja a negatív mentális szokások feloldása olyan gyakorlatokon keresztül, mint a meditáció.
Mi okozza az 5 klesha kialakulását?
Alapvető szinten a kleshák az elkülönülés illúziójából erednek. Amikor elfelejtjük isteni természetünket, elveszítjük a kapcsolatot a jelen pillanat tökéletességével.
Tévesen azt hisszük, hogy a boldogság külső forrásokból származik. Ezért állandóan anyagi dolgokat és kapcsolatokat hajszolunk. Amikor elkerülhetetlen változás történik, félelmet és szenvedést tapasztalunk.
A kleshák szintén a gyermekkori tapasztalatokban gyökereznek, amelyek a világról alkotott képünket formálták. A be nem gyógyult érzelmi sebek idővel belénk véshetik ezeket a káros mintákat.
Hogyan vezetnek a kleshák szenvedéshez?
A kleshák néhány kulcsfontosságú módon elültetik a szenvedés magvait:
- Eltorzítják a valóságot, és illúziók csapdájában tartanak minket.
- Megakadályozzák, hogy teljesen a pillanatnak éljünk
- Ezek vezetnek a beteljesületlen vágyak kergetéséhez.
- A negatív érzelmi reakciók ciklusait hozzák létre
- Elválasztanak minket a belső békétől és örömtől
Ez a szenvedés mindaddig fennáll, amíg mélyen nem vizsgálódunk, hogy tudatára ébredjünk a gyökérklesháknak. Ezután új mentális szokásokat kell kialakítanunk a spirituális gyakorlatok révén.
Mi a kapcsolat az 5 klesha között?
A kleshák összekapcsolódnak. Az avidya, vagyis az igazi természetünkkel kapcsolatos tudatlanság, a többi szenvedést is előidézi.
Az asmita a felszínes énérzetből ered, ami raga (ragaszkodás) és dvesha (ellenszenv) kialakulásához vezet, mivel az élvezetet hajszoljuk és a fájdalmat elutasítjuk.
Az abhinivesha (halálfélelem) e korlátozott egót fenyegető veszélyből ered. A jógikus ösvényen való haladás magában foglalja a rétegek feloldását, hogy feltárjuk az Igazságot.
Hogyan tudom megfigyelni az 5 kleshát az életemben?
Kezdje az egyes kleshák legfontosabb tulajdonságainak megismerésével. Amikor tudatlansággal, egoizmussal, ragaszkodással, ellenszenvvel vagy félelemmel kapcsolatos gondolatokat, érzelmeket vagy viselkedést észlelsz, nevezd meg a betegséget.
Vizsgálja meg, mikor és hogyan torzítja a klesha a gondolkodását. Hogyan hat a beszédedre és a cselekedeteidre? Milyen szenvedést vagy konfliktust okoz?
Idővel ez a tudatosság lebontja a megszokott gondolkodási mintákat, és mélyebb bölcsességet tár fel. Ez eleinte kényelmetlen lehet, de szabadsághoz vezet.
Mi a célja az 5 kleshának a jógában?
A kleshák keretet adnak az emberi tudat működésének megértéséhez. Megmagyarázzák a szenvedés és az egészségtelen cselekedetek okait.
Ez a térkép vezeti a jógikus önvizsgálatot és növekedést. Az egyetemes emberi tapasztalat részeként együttérzést táplálunk ezekkel a tendenciákkal szemben. Saját elménk vizsgálatával haladunk a tisztánlátás felé.
Hogyan segíthet a jóga az 5 klesha leküzdésében?
A jóga nyolc ágú ösvénye számos eszközt kínál a tudatosság átalakítására és a szenvedés megszüntetésére.
A meditáció például a belátást fejleszti, hogy áthatoljon a téves felfogásokon. Az ászana jelenvalóbbá és távolságtartóbbá tesz bennünket. A pratyahara befelé fordítja a figyelmet. A dhárana a koncentrációt építi a zavaró tényezők közepette.
A szútrák kántálása átrendezi az elmét. A szolgálat cselekedetei csökkentik az egoizmust. Szemléletünk fokozatosan fejlődik az odaadó gyakorlással.
Mi történik, ha túllépsz az 5 kleshán?
Ahogy a kleshák tartása gyengül, egyre gyakrabban igazodunk isteni esszenciánkhoz. Feltétel nélkül elfogadunk minden tapasztalatot, miközben középpontban maradunk.
A külső események többé nem irányítják belső állapotunkat. Tisztán látjuk a valóságot, és bölcsességből cselekszünk. Az egóval való téves azonosulás feloldódik.
A béke, az öröm és az egység természetes módon terjeszkedik. A személyes vágyak helyett a legfőbb jót szolgáljuk. Ez a klasszikus jóga végső célja.
A kleshák rosszak vagy károsak?
A kleshák nem eredendően rosszak, csupán a tudattalan megnyilvánulásai, amelyek bizonyos mértékben minden emberben jelen vannak. Ahogy felébredünk, megtanulunk együttérzően dolgozni ezekkel a korlátozó energiákkal, miközben tiszteljük a céljukat.
A nehézségek elfojtása gyakran visszafelé sül el. Nyitottsággal és türelemmel kell találkoznunk a kleshákkal ahhoz, hogy az ügyes átalakulás kibontakozhasson. Ez a megértés megakadályozza a kemény önbírálatot.
Teljesen el tudod pusztítani az 5 kleshát?
A klasszikus jógikus bölcsesség azt mondja, hogy a megpróbáltatásokat idővel, odaadó gyakorlással gyökerestül ki tudjuk gyökereztetni. A modern pszichológia azonban árnyaltabb nézetet kínál.
Lehet, hogy képesek leszünk annyira feloldani a kleshákat, hogy azok többé ne irányítsák az életünket, és ne okozzanak szenvedést. De az évtizedek alatt berögzült minták nem tűnhetnek el egyik napról a másikra, ha egyáltalán valaha is.
A cél nem a tökéletesség, hanem a tudatosság növelése. Az odafigyeléssel még a mélyen gyökerező kleshák is kevéssé befolyásolják gondolatainkat, szavainkat és cselekedeteinket.
A kleshák univerzálisak vagy személyesek?
Az öt klesha az emberi természetbe szilárdan beágyazott tendenciákat tükrözi. Mindannyian különböző mértékben tapasztaljuk az avidya, asmita, raga, dvesha és abhinivesha érzéseit.
De hogy a kleshák konkrétan hogyan nyilvánulnak meg, az egyéni pszichénktől és élettapasztalatunktól függ. Például hajlamosabbak lehetünk bizonyos szenvedésekre, mint a ragaszkodás vagy az ellenszenv.
Személyes tudatosságra és erőfeszítésre van szükség ahhoz, hogy megfigyeljük, hogyan működnek a kleshák egyedülálló módon rajtunk keresztül. Az aktív önvizsgálat lehetővé teszi számunkra, hogy feltárjuk ezeket a finom dinamikákat.
Át tudok dolgozni a kleshákon egyedül, vagy szükségem van egy tanárra?
A kleshák önállóan is felfedezhetők az odafigyelés, az önreflexió és a következetes jógagyakorlás segítségével. Egy képzett tanár azonban felbecsülhetetlen értékű útmutatást nyújthat.
Egy tapasztalt oktató észre fogja venni a klesha-mintákat, amelyeket nem veszel észre, és visszajelzést fog adni. A jógafilozófia elsajátítása alapvető megértést biztosít a térképhez. A közösséggel való interakció szintén elősegíti a fejlődést.
Ennek ellenére senki sem végezheti el a munkát helyetted. A rendszeres egyéni gyakorlás elengedhetetlen a tudatosság átalakításához. A külső támogatás kiegészíti a belső erőfeszítést.
Hogyan oszthatom meg, amit tanultam, hogy segítsek másoknak, akik kleshákkal küzdenek?
A legnagyobb módja annak, hogy segítsünk másoknak, az, ha magunk is folyamatosan növekszünk a tudatosságban. Amikor megtestesíted a békét és a szabadságot, az embereket inspirálod.
Elmagyarázhatod az alapvető klesha-keretet és azt, hogy a jóga hogyan segít. Megoszthatod azokat a gyakorlatokat, amelyek neked beváltak. De az út minden ember számára más és más.
Találkozzunk az emberekkel ott, ahol vannak, együttérzéssel. Ne ítélkezzünk a tempójuk felett, és ne erőltessünk rájuk "megoldásokat". Egykedvűséged ragályos és felemelő.
Összefoglaló
A jógafilozófia 5 kleshát, vagyis a tudatosságot korlátozó szenvedést ír le: avidya (tudatlanság), asmita (ego), raga (ragaszkodás), dvesha (ellenszenv) és abhinivesha (halálfélelem). Ezek a tudattalan minták szenvedést okoznak azáltal, hogy eltorzítják a valóságot, felerősítik az egoista vágyakat, és reaktivitást hoznak létre. Az avidya, vagyis az önismeret hiánya áll a többi klesha hátterében. A jóga olyan gyakorlatokat kínál, mint a meditáció, az önvizsgálat, a légzés és a mantra a negatív mentális szokások feloldására és a kleshák meghaladására. Elkötelezett szádhanával magasabb létállapotokat érhetünk el, amelyek túlmutatnak ezeken az akadályokon. A kleshák azonban nem "rosszak" vagy elnyomandóak. Ezek veleszületett emberi hajlamok, amelyekkel együttérzéssel kell találkoznunk. Míg a klasszikus jóga szerint a kleshákat teljesen ki tudjuk gyökereztetni, a modern pszichológia szerint csak az odafigyeléssel csökkenthetjük a hatásukat. Akárhogy is, a fokozott tudatosság lehetővé teszi számunkra, hogy spirituálisan fejlődjünk és bölcsességből cselekedjünk. Az utazás aktív erőfeszítést igényel, ugyanakkor elfogadjuk azt, ahol jelenleg vagyunk.