Az alacsony magnéziumszint okozhat hajhullást?
Published:
A hajhullást számos tényező okozhatja, beleértve a genetikát, a hormonokat, az egészségügyi állapotokat és a tápanyaghiányt. Az egyik tápanyag, amely szerepet játszhat a haj egészségében, a magnézium.
Tartalomjegyzék:
- Mi a magnézium?
- A magnéziumhiány jelei és tünetei
- Az alacsony magnéziumszint okozhat hajhullást?
- A magnézium kiegészítők hatékonyak hajhullás esetén?
- Top magnéziumban gazdag élelmiszerforrások
- Egyéb tippek a hajhullás megelőzésére
- Szedjek magnézium-kiegészítőt hajhullás esetén?
- Összefoglaló
- Gyakran ismételt kérdések az alacsony magnéziumszintről és a hajhullásról
A magnézium alapvető ásványi anyag, amelynek számos fontos funkciója van a szervezetben. Több mint 300 enzimatikus reakcióban vesz részt, többek között a fehérjeszintézisben, az izom- és idegműködésben, a vércukorszint szabályozásában és a vérnyomás szabályozásában (1).
Egyes kutatások szerint a magnéziumhiány összefüggésbe hozható a hajhullással. Ez a cikk áttekinti az alacsony magnéziumszint és a hajhullás közötti kapcsolatra vonatkozó bizonyítékokat.
Mi a magnézium?
A magnézium a negyedik leggyakrabban előforduló ásványi anyag az emberi szervezetben a kalcium, a kálium és a nátrium után (2).
Magasabb koncentrációban található a csontokban, az izmokban és a nem izmos lágyszövetekben. A szervezetben lévő magnézium közel 60%-a a csontrendszerben található (3).
A magnézium számos szerepet játszik a szervezetben:
- Aktiválja az energiatermeléshez, a fehérjeképzéshez és a nukleinsavszintézishez szükséges enzimeket (4).
- Segít szabályozni a vérnyomást, a vércukorszintet és az idegi átvitelt (5).
- Segíti az izmok összehúzódását és ellazulását (6).
- Segít a fogak és a csontok építésében (7).
Az ajánlott napi magnéziumbevitel (RDI) férfiak esetében 400-420 mg, nők esetében 310-320 mg naponta (8).
A magnézium természetes módon számos élelmiszerben megtalálható, többek között a sötét leveles zöldekben, diófélékben, magvakban, halakban, babban, teljes kiőrlésű gabonafélékben, avokádóban, joghurtban, banánban és étcsokoládéban (9).
Szájon át szedhető étrend-kiegészítőként is kapható. Gyakori formái a magnézium-oxid, a magnézium-citrát és a magnézium-glicinát.
A magnéziumhiány jelei és tünetei
A szervezet szorosan szabályozza a magnézium egyensúlyát, és súlyos hiány ritkán fordul elő. Sok embernél azonban legalább enyhe hiány alakulhat ki (10).
A magnéziumhiány tünetei a következők lehetnek (11, 12):
- Fáradtság
- Izomgörcsök vagy rángások
- Álmatlanság
- Szorongás
- Nyugtalan láb szindróma
- Migrén
- Csontritkulás
- Magas vérnyomás
A magnéziumszint vérvizsgálattal történő vizsgálata korlátozott információt nyújt. A szervezet magnéziumtartalmának kevesebb mint 1%-a található a vérben, és a szintek szűk tartományban maradnak (13).
Pontosabb megközelítés lehet a táplálékbevitel értékelése a tünetekkel együtt. Ha alacsony magnéziumbevitelt észlelünk, a táplálékforrások növelése segíthet a hiány megszüntetésében.
Az alacsony magnéziumszint okozhat hajhullást?
Van néhány bizonyíték, amely az alacsony magnéziumszint és a hajhullás közötti összefüggésre utal.
A magnézium létfontosságú a haj növekedéséhez
A magnézium számos sejtfunkcióhoz és biológiai folyamathoz nélkülözhetetlen. A haj tekintetében szerepet játszik a következőkben:
- Fehérjeszintézis: A magnézium szükséges a ribonukleinsav-polimeráz nevű enzim aktiválásához, amely létfontosságú a fehérjék képződéséhez (14). A hajhagymáknak megfelelő fehérjebevitelre van szükségük az erős, egészséges hajnövekedéshez (15).
- Energiatermelés: A magnézium segíti a szervezet energiatermelését a táplálékból (ATP-szintézis) (4). A haj növekedési ciklusa energiaigényes folyamat, amely a megfelelő energiaellátásra támaszkodik (16).
- A hormonok szabályozása: A magnézium segíthet szabályozni a parathormon és a D-vitamin szintjét, amelyek részt vesznek a szőrtüszők körforgásában (17, 18).
- A gyulladás szabályozása: A magnéziumnak gyulladáscsökkentő hatása van a szervezetben, ami elősegítheti a haj növekedését, mivel a gyulladás gátolhatja a haj növekedési ciklusát (19, 20).
Ezért ennek az ásványi anyagnak a krónikusan alacsony bevitele vagy hiánya elméletileg megzavarhatja ezeket a folyamatokat, és hozzájárulhat a hajnövekedés károsodásához.
Megfigyelési tanulmányok
Néhány megfigyelési tanulmány összefüggést talált az alacsony magnéziumszint és a hajhullás között.
Egy vizsgálatban 30 hajhullásban szenvedő nő esetében 70%-ban alacsonyabb volt a szérum magnéziumszint az egészséges kontrollcsoporthoz képest (21).
Egy másik vizsgálat kimutatta, hogy a hajhullásban szenvedő nők szérum cink- és magnéziumszintje szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a normális alanyoké (22).
Egy 187, alopecia areatában - egy autoimmun betegségben, amely foltos hajhullást okoz - szenvedő emberen végzett vizsgálatban a szérum magnéziumszintje jelentősen alacsonyabb volt, mint azoké, akik nem szenvedtek ebben a betegségben (23).
Bár ezek a megfigyelési tanulmányok összefüggésre utalnak, nem tudják bizonyítani, hogy a magnéziumhiány önmagában okozta a hajhullást. Szigorúbb, ellenőrzött vizsgálatokra van szükség.
A magnézium javította a haj növekedését állatkísérletekben
Számos állatkísérlet is arra utal, hogy a magnézium szerepet játszhat a haj egészségében.
Egy egereken végzett vizsgálatban a magnéziumhiányos étrend a szőrtüszők körforgásának és szerkezetének zavarait okozta a kontroll étrendhez képest (24).
Egy másik vizsgálat kimutatta, hogy a magnézium-L-aszkorbil-foszfáttal (egy magnéziumvegyület) történő kezelés javította a hajnövekedést egereknél a kezelés nélküli kezeléshez képest (25).
Ezek az eredmények némi bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az optimális magnéziumszint más emlősöknél is előnyös lehet a szőrnövekedés szempontjából. Ennek a hatásnak a megerősítéséhez azonban humán kontrollált vizsgálatokra van szükség.
A magnézium kiegészítők hatékonyak hajhullás esetén?
Bár van némi bizonyíték arra, hogy az alacsony magnéziumszint összefüggésbe hozható a hajhullással, korlátozott számú kutatás van arra vonatkozóan, hogy a magnéziumpótlás hatékony-e a hajhullás kezelésében.
Egy kis, 16 hetes vizsgálat 40 hajhullásban szenvedő emberen azt találta, hogy a napi magnézium- és B6-vitamin-kiegészítő szedése jelentősen növelte a hajszálak számát a placebokezeléshez képest (26).
A résztvevők napi 200 mg magnéziumot szedtek, valamint 2 mg/nap B6-vitamint.
A jelenlegi bizonyítékok azonban nem elegendőek annak megállapítására, hogy a magnézium-kiegészítők visszafordíthatják-e a hajhullást. Nagyobb, hosszabb távú vizsgálatokra van szükség az esetleges előnyök megerősítéséhez.
Top magnéziumban gazdag élelmiszerforrások
Az ajánlott napi magnéziumadag (RDA) 400-420 mg felnőtt férfiaknak és 310-320 mg felnőtt nőknek (8).
Íme néhány kiváló magnéziumforrás (27):
- Tökmag (156 mg unciánként/28 gramm)
- Spenót, főtt (78 mg csészénként/180 gramm)
- Mángold, főtt (75 mg csészénként/175 gramm)
- Étcsokoládé (64 mg unciánként/28 gramm)
- Mandula (80 mg unciánként/28 gramm)
- Fekete bab (60 mg/csésze/172 gramm)
- Avokádó (44 mg csészénként/150 gramm)
- Lazac (26 mg/ 3 uncia/85 gramm)
- Banán (37 mg közepes gyümölcsönként)
- Kesudió (74 mg unciánként/28 gramm)
Ha több magnéziumban gazdag teljes értékű élelmiszert veszel fel az étrendedbe, mint például az alábbiak, akkor a bevitel maximalizálható, kiegészítés nélkül is.
Egyéb tippek a hajhullás megelőzésére
A magnéziumbevitel optimalizálása mellett más stratégiák is támogathatják az egészséges hajnövekedést. Ezek közé tartoznak:
- A fehérjeszükséglet kielégítése körülbelül 0,8 gramm/testsúlykilogramm/nap vagy annál több (15).
- Halból, diófélékből és lenmagból származó omega-3 zsírsavak fogyasztása (28).
- Elegendő D-vitamin bevitele napfényből, táplálékból vagy étrend-kiegészítőkből (29).
- A stressz kezelése jógával, meditációval és más relaxációs technikákkal (30).
- Bármilyen fejbőrbetegség vagy fertőzés kezelése, amely hajhulláshoz vezethet.
- Olyan hajápolási termékek és frizurák használata, amelyekkel elkerülhető a sérülés és a töredezés (31).
Szedjek magnézium-kiegészítőt hajhullás esetén?
A hajhullás magnéziummal kapcsolatos kutatások jelenleg korlátozottak. Dolgozzon együtt egészségügyi szolgáltatójával annak megállapítása érdekében, hogy a kiegészítő készítmény előnyös lehet-e az Ön számára.
Bizonyos esetekben az orvosok magnéziumpótlást javasolhatnak hiány esetén, mint például:
- A magnéziumban gazdag élelmiszerek alacsony étrendi bevitele.
- Emésztési rendellenességek, mint például a cöliákia, amelyek károsítják a tápanyagok felszívódását.
- Alkoholfüggőség.
- 2-es típusú cukorbetegség.
Amíg több kutatás nem áll rendelkezésre, összpontosítson a magnéziumbevitel RDA-értékének teljes értékű élelmiszerforrásokból történő biztosítására.
Emellett ügyeljen arra is, hogy elegendő fehérjét, omega-3 zsírsavat, vitamint és ásványi anyagot kapjon. A stressz, a fejbőr állapotának és a hajkárosodásnak a kezelése szintén elősegítheti az egészséges hajat.
Összefoglaló
A magnézium számos testi folyamathoz nélkülözhetetlen ásványi anyag, köztük olyanokhoz is, amelyek a haj növekedését elősegíthetik.
Megfigyelési tanulmányok azt mutatják, hogy az alacsony magnéziumszint összefügg a hajhullás fokozott kockázatával. Ezek a vizsgálatok azonban nem tudják bizonyítani az ok-okozati összefüggést.
Az állatokon végzett kezdeti kutatások és egy kisebb humán tanulmány szerint a magnézium-kiegészítők javíthatják a hajszálak számát. Nagy, ellenőrzött vizsgálatokra van azonban szükség.
Egyelőre nincs elég minőségi bizonyíték arra, hogy magnézium-kiegészítőket javasoljunk hajhullás esetén. A magnéziumtartalmú élelmiszerekben gazdag táplálkozás továbbra is a legjobb módja a hiány megelőzésének.
A megfelelő táplálkozással, stresszkezeléssel és hajápolással kapcsolatos általános egészséges életmódra összpontosítva lehet a legtöbbet tenni a haj egészségének maximalizálásáért és a hajhullás minimalizálásáért.
Gyakran ismételt kérdések az alacsony magnéziumszintről és a hajhullásról
Mi az a magnézium és mit csinál a szervezetben?
A magnézium alapvető ásványi anyag, amely számos fontos szerepet játszik, többek között a fehérjeszintézisben, az energiatermelésben, a hormonszabályozásban, valamint a gyulladás és a vérnyomás szabályozásában. Több mint 300 enzim aktiválásában segít, és számos folyamathoz létfontosságú.
Milyen tünetei vannak a magnéziumhiánynak?
Az enyhe magnéziumhiány gyakori. A tünetek között szerepelhet fáradtság, izomgörcsök, álmatlanság, szorongás, nyugtalan lábak, migrén és sok más. A súlyos hiány ritkán fordul elő.
Melyek a jó magnéziumforrások?
A tökmag, a spenót, a mángold, az étcsokoládé, a mandula, a fekete bab, az avokádó, a lazac, a kesudió és a banán mind kiváló források. Férfiaknál napi 400 mg, nőknél 310 mg a cél.
Az alacsony magnéziumszint okozhat hajhullást?
Van némi bizonyíték arra, hogy hozzájárulhat a hajhulláshoz, de további vizsgálatokra van szükség. A magnézium segíti a fehérjeszintézist, az energiatermelést, a hormonokat és a gyulladást - ezek mind a hajnövekedés tényezői. Egyes tanulmányok összefüggést mutatnak az alacsony magnéziumszint és a hajhullás között. Állatkísérletek azt is mutatják, hogy a magnéziumhiány megzavarja a haj növekedését.
Szedjek magnézium-kiegészítőt hajhullás ellen?
Még nincs elegendő bizonyíték ahhoz, hogy kifejezetten hajhullás esetén étrend-kiegészítőket ajánljunk. A magnéziumban gazdag élelmiszerek fogyasztása a legjobb a hiány megelőzésére. Dolgozzon együtt orvosával, hogy megállapítsa, szükség van-e más okokból, például emésztési zavarok vagy cukorbetegség miatt pótlásra.
Mit mondanak a kutatások a magnéziumról és a hajhullásról?
Kisebb megfigyelési tanulmányok összefüggést mutatnak az alacsony magnéziumszint és a fokozott hajhullás között. Egy tanulmány szerint a magnézium-kiegészítők segítettek növelni a hajszálak számát. Nagy, kontrollált vizsgálatokra azonban még szükség van. A jelenlegi kutatások lehetséges kapcsolatot mutatnak, de túlságosan korlátozottak ahhoz, hogy bizonyítani lehessen az ok-okozati összefüggést.
Hogyan segíthet a magnézium a hajnövekedésben?
A magnézium elősegítheti a haj növekedését azáltal, hogy segíti a hajhagymák fehérjeszintézisét, támogatja az energiatermelést, szabályozza a hormonokat és a D-vitamint, valamint szabályozza a gyulladást. Mindezek a tényezők befolyásolják a hajhagymák egészségét.
Van-e kockázata a túl sok magnézium szedésének?
A kiegészítőkből származó túl sok magnézium hasmenést, hányingert, hasi görcsöket és egyéb gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat okozhat. A nagyon nagy dózisok szabálytalan szívveréshez és szívmegálláshoz vezethetnek. Tartsa magát az ajánlott napi mennyiséghez, hacsak orvosa nem tanácsolja.
Vannak más tápanyagok is, amelyek fontosak a haj egészségéhez?
Igen, az elegendő fehérje, omega-3 zsírsavak, vas, cink, D-vitamin, C-vitamin és B-vitamin bevitele segíthet a haj növekedésének optimalizálásában és a hajhullás minimalizálásában. A kiegyensúlyozott, tápláló étrend támogatja az egészséges hajat.
Milyen egyéb tippek segíthetnek a hajhulláson?
Kezelje a stresszt, kezelje a fejbőr állapotát, használjon kíméletes hajápolási termékeket/formázást, legyen napfénynek kitéve, helyezze előtérbe az alvást, és kezelje a hajhulláshoz kapcsolódó egészségügyi állapotokat, például a pajzsmirigy rendellenességeket. Az Ön általános egészségügyi szokásai jelentősen befolyásolják a haj egészségét.
Orvoshoz kell mennem hajhullás miatt?
Igen, találkozzon orvosával, különösen, ha a hajhullás súlyos vagy gyorsan romlik. Ők ellenőrizhetik a háttérben meghúzódó állapotokat és a tápanyaghiányt, és megbeszélhetik a kezelési lehetőségeket, például a táplálékkiegészítőket, a gyógyszereket, a lézeres eszközöket és az eljárásokat.
Bár a magnézium szerepet játszhat a hajnövekedésben, a hajhullás elleni táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban további kutatásokra van szükség. A haj egészségére gyakorolt legjobb előnyök érdekében összpontosítson arra, hogy elegendő magnéziumot kapjon az élelmiszerekből és az általános egészség megőrzéséből. Folyamatos hajhullás esetén működjön együtt egészségügyi szolgáltatóval.